ماهیچه ایران استقلال روزنامه اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

ماهیچه: ایران استقلال روزنامه اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی توافق کم کردن تولید نفت جهت ۹ ماه دیگر

سرانجام بعد از بحث های بسیار اطراف تمدید توافق کم کردن تولید نفت، اعضای اوپک در نشست ۱۷۳ جهت ۹ ماه این توافق را تمدید کردند.

توافق کم کردن تولید نفت جهت ۹ ماه دیگر

توافق کم کردن تولید نفت جهت ۹ ماه دیگر

عبارات مهم : انرژی

سرانجام بعد از بحث های بسیار اطراف تمدید توافق کم کردن تولید نفت، اعضای اوپک در نشست ۱۷۳ جهت ۹ ماه این توافق را تمدید کردند.

به گزارش خبرآنلاین، سال گذشته در نشست ۱۷۱ وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک که در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ برگزار شد، با کم کردن تولید نفت جهت توازن در عرضه و تقاضا در بازار موافقت کردند و تصمیم گرفتند تولید نفت خود را به سطح ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز متوقف کنند؛ این تصمیم به عبارتی روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از تولید اعضای این شرکت را کم کردن داد.

توافق کم کردن تولید نفت جهت ۹ ماه دیگر

این تصمیم موجب شد تا قیمت نفت در یکسال گذشته از کم کردن زیاد نجات یابد و در کانال 40 دلاری باقی بماند.هرچند در ماههای اخیر شاهد زیاد کردن قیمت نفت به بیش از 69 دلار در هر بشکه هستیم،اما نگرانی ها جهت ادامه این توافق موجب شد تا بازار نفت بار دیگر دلواپس آینده قیمت ها شود.

امروز در نشست ۱۷۳ اعضای اوپک دوباره این توافق را تمدید کردند تا به بازار اطمینان بدهند،برای توازن در عرضه و تقاضا مصمم هستند.

سرانجام بعد از بحث های بسیار اطراف تمدید توافق کم کردن تولید نفت، اعضای اوپک در نشست ۱۷۳ جهت ۹ ماه این توافق را تمدید کردند.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان و مدیر دوره ای نشست اوپک، امروز در صحبت گشایش رسمی نشست ۱۷۳ این شرکت اعلام کرد: تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک به تحقق اهداف توافق جهانی کم کردن تولید نفت نزدیک شده است اند.

در نشست ۱۷۲ ماه می امسال مشخص شده است بود که توافق جهانی کم کردن تولید نفت مجدد به مدت ۹ ماه قابل اجراست و اعضا جهت ادامه این تصمیم باید به توافق تازه تری برسند.

وزیر انرژی عربستان گفته بود « سطح ذخیره سازی شناور نفت از ماه ژوئن امسال تا کنون ۵۰ درصد کم کردن یافته و سطح ذخیر سازی فرآورده های نفتی نیز به میانگین پنج ساله خود بازگشته است» که این نشان دهنده موفقیت این توافق در بازار بود. به طوری که تخمین زده شده است بیش از ۱۰۰ درصد اعضای اوپک به این توافق پایبند بودند.

توافق کم کردن تولید نفت جهت ۹ ماه دیگر

موضع ایران؛همراهی با اوپک

امروز در حالی نشست اعضای اوپک برگزار شد که تحلیلگران بازار نفت اعتقاد بودند رابطه سیاسی کشورهای کشور عزیزمان ایران و عربستان امکان خدشه دار کردن این توافق را دارد.

بیژن زنگنه در حاشیه یکصد و هفتاد و سومین نشست عادی اوپک در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان راجع به این که آیا تولید نفت کشور عزیزمان ایران تنها به علت توافق اوپک، زیر چهار میلیون بشکه در روز باقی مانده هست، پاسخ داد:«ما به تصمیم های اوپک پایبند هستیم؛ البته این عنوان را هم در نظر داشته باشید که ظرفیت تولید، یک عنوان است و ظرفیت عرضه به بازار موضوعی دیگر؛ این دو عنوان با یکدیگر متفاوت هستند.»

سرانجام بعد از بحث های بسیار اطراف تمدید توافق کم کردن تولید نفت، اعضای اوپک در نشست ۱۷۳ جهت ۹ ماه این توافق را تمدید کردند.

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که آیا توافق بین ایالات متحده آمریکا با عربستان سعودی باعث شده است است که سرمایه گذاری ها در کشور شما کم کردن یابد، یا متوقف شود، عنوان کرد:« عربستان تلاش دارد که جهت سرمایه گذاری در کشور عزیزمان ایران خلل ایجاد کند، ولی هم اکنون شرایط، به خوبی پیش می رود، ولی امیدوارم برنامه جهت محدود کردن کشور عزیزمان ایران در آینده نداشته باشند.»

توافق چگونه بدست آمد؟

توافق کم کردن تولید نفت جهت ۹ ماه دیگر

به گفته رضا زندی خبرنگار حاضر در وین وزرای اوپک جهت تمدید کم کردن توافق جهت ۹ ماه دیگر به توافق رسیدند. وزرای اوپک در وین، اوپک همچنین توافق کرده اند که برنامه کم کردن تولید نفت را تا آخر سال ۲۰۱۸ تمدید کنند.

در همین حال، بیژن زنگنه، وزیر نفت در گفت و گوی خود با خبرگزاری های خارجی پیش از شروع نشست ۱۷۳ اوپک از میل به کشور عزیزمان ایران به طولانی تر شدن وقت تمدید توافق جهانی کم کردن عرضه نفت خبر داد.

زنگنه چهارشنبه شب هنگام ورود به هتل در پاسخ به سئوالات خبرنگاران راجع به دو پیشنهاد مطرح شده است مبنی بر تمدید 6 ماهه یا 9 ماهه توافق کم کردن عرضه نفت گفت:« ما بنا بر نظر اکثریت اعضا با هر دوی این مدت وقت های مطرح شده است موافقیم.»

به گفته زنگنه بحثی راجع به كاهش عرضه بيش از ۱.۸ میلیون بشکه مطرح نیست.

ابهام روسیه پابرجاست

اگرچه وزرای نفت اوپک جهت 9 ماه دیگر این توافق را ادامه خواهند داد،اما همانطور که پیش از این هم اعلام شده است بود،موضع روسیه در این توافق همچنان محل بحث است.

پس از توافق اعضای اوپک با توجه به نشست اوپکی ها با غیر اوپکی ها آینده نگری های مختلفی راجع به همکاری روسیه در این توافق شده است است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، به گفته مردمی که در مذاکرات روسیه حضور داشتند، جهت روسیه تضمین اطمینان در مورد نتیجه توافق محدودیت ها بیش از گسترش وقت توافق مهم هست. این عنوان جهت روسیه بیش از بقیه کشورهای اعضای اوپک به علت ساختار اقتصادی آن کشور مهم است.

همچنین در اوایل هفته جاری ، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفته بود که کشورش روز 30 نوامبر در مورد شرح تمدید توافق کم کردن تولید بحث خواهد کرد، ولی هیچ اشاره ای به طول مدت تمدیدی که مد نظر مسکو است نکرد.

بنا به گفته وزیر انرژی روسیه «اما اهداف مورد نظر در مورد برقراری توازن مجدد در بازار هنوز محقق نشده اند. همه از تمدید توافق به منظور دستیابی کامل به اهداف حمایت می کنند… گزینه های مختلفی مد نظر است».

واکنش زودهنگام بازار

به دنبال توافق اعضای اوپک جهت تمدید کم کردن تولید نفت، قیمت ها در بازار به این تصمیم تصویر العمل نشان دادند.

در حال حاضر قیمت نفت برنت در لندن با زیاد کردن ۱.۴ درصد به ۶۴ دلار و ۱ سنت رسید. از طرف دیگر قیمت نفت خام وست تگزاس آمریکا، با ۰.۳ درصد زیاد کردن به بشکه ای ۵۷ دلار و ۴۵ سنت رسید.

قیمت نفت نیز با زیاد کردن ۰.۶۸ درصدی به ۵۷ دلار و ۶۹ سنت رسید.

واژه های کلیدی: انرژی | ایران | بازار | توافق | روسیه | عربستان | عربستان سعودی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs